Anasayfa / DOĞA / Kayseri % 100 Ekolojik Sezonu Açtı

Kayseri % 100 Ekolojik Sezonu Açtı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yerel yönetimlerle kurduğu % 100 Ekolojik Pazarlardan Kayseri Talas % 100 Ekolojik Pazar 29 Temmuz Çarşamba günü, Kocasinan % 100 Ekolojik Pazarı ise 2 Ağustos Pazar günü  tekrar hizmet vermeye başladı…

talas

 

Sezonluk olarak açılan iki organik pazar ile öncü il olma misyonunu sürdüren Kayseri, İstanbul ve İzmir’den sonra en çok organik pazarı olan üçüncü il olma özelliğini Ankara ile paylaşmış oluyor. Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü’ projesi kapsamında üretime başlayan üreticilerin ürünlerinin pazarlanması için 2 sene önce Kayseri Kocasinan Belediyesi % 100 Ekolojik Pazar’ın açılışını gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl da gene Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nin çabaları ile Kayseri, ikinci % 100 Ekolojik Pazarı’na, Talas Belediyesi ortaklığı ile kavuştu.

Kayseri Talas ve Kocasinan Belediyeleri, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ve Kayseri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü işbirliği ile bir yıl ara ile açılan iki % 100 Ekolojik Pazar, üreticinin de tüketicinin de yüzünü güldürdü. İki pazarda geçtiğimiz yıl toplam 190 bin kilogram sebze-meyve satıldı.

Kayseri’de 2015 yılı itibariyle, ilgili proje kapsamında 70 üretici ile 2247 dekara çıkarılan alanda organik tarım üretimi yapılıyor. Pazarlara katılan üretici sayısı 46; pazarda satışa sunulan ürün çeşidi ise  40’a ulaştı.

Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarları

Türkiye’de organik pazarların açılmasına öncülük eden Buğday Derneği % 100 Ekolojik Pazar marka ve standartları altında açılan ekolojik pazarlar, İstanbul’da Bakırköy, Şişli, Kartal, Beylikdüzü ve Küçükçekmece; Balıkesir’de, Burhaniye ve Kayseri’deki Kocasinan ve Talas  ekolojik pazarları ile 8’i bulmuştur.

Check Also

Kapadokya -1

Nevşehir. Fotoğraf: İsmail Şahinbaş  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud